مطالب علمی

سونوگرافی در شاهین شهر

سونوگرافی در شاهین شهر

شما قبل از مراجعه به مراکز سونوگرافی در شاهین شهر ابتدا بهتر است بدانید سونوگرافی چگونه انجام می شود انواع آن چیست و برای انجام هر نوع از سونوگرافی چه پیش نیازهایی لازم است تا انجام بدهید.

سونوگرافی بر خلاف رادیو گرافی و سی تی اسکن روشی کاملا بی خطر است .در این روش تصویر برداری از هیچ اشعه ای که به بدن آسیب بزند استفاده نمی شود.

در اصل مکانیسم این تصویر برداری امواج صوتی است .این صدا یا صوت توسط دستگاه مخصوص این که که اسم آن سونولوژیست است تولید می شوند و از نوع فراصوت هستند به همین دلیل انسان قادر به شنیدن آن نیست این دستگاه با دریافت بازتاب صوت منعکس شده نتیجه را نمایش می دهد.

در مرکز سونوگرافی در شاهین شهر شما می توانید تصاویر قسمت هایی از بدن که دارای بافت نرمی هستند همچون کبد و کلیه را مشاهده و بررسی کنید و این روش برای عکسبرداری از بافتی همچون استخوان ها مناسب نیست.این تصویربرداری می تواند به صورت دو بعدی و سه بعدی انجام شود.

روش انجام سونوگرافی در شاهین شهر

ابتدا بیمار بر روی تخت دراز می کشد سپس دکتر ژل مخصوص سونوگرافی را در محلی که قصد سونوگرافی از ان را دارد قرار می دهد.کاربرد این ژل این است که امواج به صورت یکنواخت به درون بدن وارد می شوند.

بعد از این مرحله پزشک با استفاده از دستگاهی که با سیم به دستگاهی که دارای مانیتور است وصل است سونوگرافی را شروع می کند .

روند کار به این صورت است که با حرکت دستگاهی که در دست پزشک است تصاویر درون بدن بیمار در مانیتور نمایش داده می شود.

اگر در حین سونوگرافی لرزشی را در پوست خود حس کردید طبیعی است این همان امواجی است که در بالا در مورد آن گفته شد.

پس انجام سونوگرافی بیمار باید ژل ها را از روی بدن خود پاک کند.

دقت سونوگرافی در شاهین شهر

اینکه نتیجه سونوگرافی شما چقدر دقیق باشد بستگی به پزشکی که سونوگرافی را انجام می دهد دارد. این روش تصویربرداری بر خلاف سی تی اسکن و ام آر آی که نیازی به دقت پزشک در نتیجه ندارد به اینکه پزشک چقدر این کار مهارت داشته باشد بستگی دارد و اگر دکتر شما مهارت نداشته باشد ممکن است در نتیجه شما خطا وجود داشته باشد.

شما برای انجام سونوگرافی در شاهین شهر توسط پزشک متخصص می توانید به کلینیک شهرآرا مراجعه کنید.

در کنار یک پزشک خوب داشتن یک دستگاه دقیق و سالم نیز می تواند نتیجه را دقیق تر نمایش دهد.

انواع سونوگرافی

سونوگرافی انواع مختلفی دارد اما می توان آن را در سه دسته کلی قرار داد:

۱-سونوگرافی معمولی : در این نوع سونوگرافی از یک مبدل استفاده می شود که معمولا در نواحی شکم انجام می شود و می تواند تصاویر دو بعدی از جنین را نیز بگیرد.

۲-سونوگرافی تخصصی : این نوع سونوگرافی بسیار شبیه به سونوگرافی معمولی است با این تفاوت که در این نوع سونوگرافی پزشک به دنبال  مشکلی خاص است و از تجهیزات پیرفته تری استفاده می کند.

۳-سونوگرافی ترانس واژینال : در اوایل دوران بارداری برای بررسی قسمت داخلی واژن از این نوع سونوگرافی استفاده می شود.

۴-کالر دایلر: این نوع از تصویر برداری به صورت رنگی است و برای تصویربرداری از اجسام متحرکی همچون خون مورد استفاده قرار می گیرد.

۵- سونوگرافی سه بعدی : این نوع بیشتر برای تصویربرداری از جنین مورد استفاده قرار می گیرد که با استفاده از برنامه خاصی این تصاویر استخراج می شوند.

۶-سونوگرافی داینامیک : این نوع از سونوگرافی ۳ و ۴ بعدی است و با استفاده از ابزار های مخصوص برای دیدن حرکات جنین مورد استفاده قرار می گیرد.

۷- اکوکاردیوگرافی جنین :برای ارزیابی آناتومی و عملکرد قلب جنین مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند مشکل مادرزادی را نمایش دهد.

در آخر باید بدانید که از این روش تصویر برداری برای چه اندام هایی می توانید استفاده کنید این اندام ها باید دارای بافت های نرم باشند که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم :

قلب و عروق

کبد

کلیه

کیسه صفرا

پانکراس

طحال

چشم ها

تیروئید

و…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *