مطالب علمی

سونوگرافی در شاهین شهر

سونوگرافی در شاهین شهر

تعریف سونوگرافی:

سونوگرافی یک نمونه دستگاه تصویر برداری است که می تواند تصاویر اندامها و ساختارهای بدن را، با ارسال امواج صوتی با فرکانس بالا (اولتراسوند)، به نشانگر منتقل کند.

پزشکان از سونوگرافی در جهت بررسی قلب، رگهای خونی و آئورت شکمی، کلیه ها، کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، مثانه (جهت بررسی واریکوسل در آقایان)، رحم و تخمدان و مشاهده جنین، تعیین محل IUD،چشم ها، غدد تیروئید و پاراتیروئید، بیضه ها، مغز و لگن و ستون فقرات نوزاد، بافت نرم و پستان، الاستوگرافی کبد (فیبرواسکن)، الاستوگرافی توده های پستانی، تشخیص سرطان رحم (همراه با آزمایش و تست پاپ اسمیر) و بررسی سایر اعضای بدن استفاده می کنند. امواجی که از این دستگاه خارج می شود  کاملا بی ضرر و بدون درد هستند و هیچگونه نگرانی برای بیمار ایجاد نمی کنند.

انجام سونوگرافی

در زمان انجام سونوگرافی فرد باید لباس راحتی و شلوار مناسب داشته باشد و روی تخت دراز بکشد. سپس پزشک متخصص دستگاهی که مبدل (پروب) نامیده می شود را همراه با ژل مخصوص بر روی بدن فرد می گذارد و آنرا حرکت می دهد. مبدل با ارسال امواج صوتی، تصویر برداری از درون بدن را انجام می دهد.

تفسیر سونوگرافی

رادیولوژیست یک پزشک متخصص است که تصاویر بدست آمده از انجام سونوگرافی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد و نامه ای امضا شده را به پزشک مخصوص بیمار ارسال می کند. عموما پزشکی که دستور سونوگرافی را داده است، بیمار را از نتیجه معاینه آگاه می کند. در بعضی مواقع، رادیولوژیست نیز در رابطه با نتیجه سونوگرافی با بیمار صحبت می کند.

 

 

انواع سونوگرافی

 1. سونوگرافی های ساده: این سونوگرافی به منظور ارزیابی اعضای داخلی شکم، نسج نرم، سلامت جفت و جنین انجام می شود. برای انجام دادن سونوگرافی شکم و لگن، مجاری ادراری و کیسه صفرا افراد به 6 تا 8 ساعت ناشتایی نیاز دارند و روز قبل از سونوگرافی از مصرف کره، تخم مرغ، شیر و غذاهای چرب پرهیز کنند. زیرا وجود گاز در درون اعضای توخالی بدن مثل معده و منعکس شدن امواج صوتی موجب اختلال در نتیجه بدست آمده می شود. برای سونوگرافی های مثانه و لگن (پروستات برای مردان) و (رحم و ضمائم و همچنین بارداری زیر 3 ماه برای بانوان) مثانه افراد باید پر باشد. افراد می توانند بعد از پذیرش مایعات (ترجیحا آب) بنوشند.
 2. سونوگرافی کالرداپلر: انجام این سونوگرافی برای سلولها و رگهای اندام های مختلف است که به منظور ارزیابی شریانها و وریدها و خون رسانی به آنها انجام می پذیرد.
 3. سونوگرافی ترانس رکتال: اینگونه سونوگرافی اندازه و سایز پروستات را از داخل شکم مورد بررسی قرار می دهد.
 4. سونوگرافی ترانس واژینال: سونوگرافی ترانس واژینال که دارای دقت بسیار بالایی نیز می باشد، به بررسی رحم و واژن از داخل شکم می پردازد.
 5. سونوگرافی سه بعدی: در این سونوگرافی از پروب های مخصوص که از قبل طراحی شده استفاده می شود. تصاویر سه بعدی از جنین در حال رشد (از فرق سر تا نوک پا) را می توان از طریق این سونوگرافی بدست آورد.
 6. سونوگراقی چهار بعدی (سه بعدی داینامیک): اسکنر های مخصوص موجود در این مدل از سونوگرافی، صورت و حرکات جنین را قبل از زایمان مورد بررسی قرار می دهد. در این سونوگرافی ضربان قلب جنین، استخوانهای کوچک، کشش بدن و حتی خمیازه و مکیدن انگشت جنین نیز مشخص می شود.
 7. اکوکاردیوگرافی جنینی: برای بررسی آناتومی و عملکرد قلب کودک از این سونوگرافی که همراه با ارسال امواج اولتراسون است، استفاده می شود. مشکلات نقایص قلب مادرزادی در اکوکاردیوگرافی جنینی مورد بررسی قرار می گیرد.

 

کاربردهای سونوگرافی:

پزشکان معمولا برای تشخیص و بررسی آسیبهای بدن در شرایط مختلف، و همچنین برای تشخیص برخی بیماریها انجام سونوگرافی را پیشنهاد می دهند. پزشک با معاینه فردی که علائم زیر را داشته باشد فورا دستور سونوگرافی را می دهد:

 • داشتن درد
 • ورم کردن
 • وجود عفونت و کیستهای عفونی
 • وجود توده در رحم (فیبروم و پولیپ)
 • بیماریهای تخمدان
 • بیماریهای دستگاه ادراری
 • التهاب آپاندیس

کاربرد سونوگرافی در بارداری

 • تشخیص دادن بارداری و محل آن
 • بررسی سن بارداری
 • بررسی تعداد جنین
 • ارزیابی رشد و تکامل در جنین
 • ارزیابی موقعیت جفت و اندازه ی مایع آمنیوتیک
 • بررسی ناهنجاریهای جنین (مثل بزرگ بودن سر و همچنین عدم تشکیل مغز، نخاع بیرون زده و دیگر ناهنجاری های جنینی).
 • تشخیص مشکلات و اختلالاتی که در بارداری حاصل شده (مثل دیده شدن لکه بینی)
 • تعیین کردن جایگاه دقیق نمونه گیری برای آزمایشهای غربالگری آمنیوسنتز یا CVS
 • مشاهده وضعیت قرارگرفتن جنین در سه ماهه سوم حاملگی.
 • تشخیص دادن سقط جنین و تشخیص بیماریهایی که منجر به سقط شده اند.

کلینیک شهرآرا، یکی از بهترین کلینیک تصویربرداری در شاهین شهر می باشد که از دستگاههای فوق پیشرفته همراه با کادر مجرب در بخش سونوگرافی استفاده می کند.

کلینیک شهرآرا اکثر خدمات تصویربرداری را برای همشهریان عزیز فراهم کرده است. مراجعین محترم می توانند از کلیه تصویربرداریهای معمولی و تخصصی در این مرکز بهره­ مند شوند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *